A jövő digitális munkahelyei

 

A jövő digitális munkahelyei

Új kihívások elé néznek a jövő munkavállalói, mert  most még nem tudják, hogy milyen kompetencia lesz szükséges...

Azon túl, hogy a generációváltások kisebb-nagyobb problémákat okozhatnak, jónéhány cégvezetőnek a jövőbeni digitalizációval - feltehetően - együttjáró egyéb  következmények vannak már most aggodalmai. Az ún. Y-generáció életét jelentősen befolyásolja a digitális eszközök rendszeres hasznlata.

A jelenlegi oktatási rendszer még ragaszkodik az eddigi eszközökhöz és oktatási anyagokhoz. Úgy tűnik, nincs felkészülve a közelgő változásokra. Hogyan tudna akkor felkészíteni?

A nagy munkaerőhiányt nehéz lesz megoldani, mert sokan mennek el  külföldre, amikor végeztek az egyetemen vagy főiskolán. Az IT területe is veszélyeztetett ebből a szempontból. Ráadásul ma hazánkban nem igazán van tmogatva a kreativitás érvényesülése. Pontosan a merev oktatási rendszerünk  miatt. A munkehelyek leginkább rutinfeladatok megoldására alkalmasak.

Még nem tudjuk megjósolni, mi várható, ha az informatkus szakmában már csak egy hatalmas űr marad. Akár magasan képzett, akár egyszerű programozó, minden szinten hiány van munkaerőből.

Új generáció - új fizikai munkakörnyezet

A munkahelyek a jövőben talán teljesen digitálisak lesznek, szinte virtuálisak. Azt jósolják, már nem sokan fognak bejárni a fizikai munkahelyekre, inkább valamilyen számukra kényelmes helyről kívánnak majd dolgozni. Például otthonról. Egyre elterjedtebb lesz a távmunka.

Van még, aki biztos állásra és olyan muunkahelyre vágyik, ahová bejárhat. Napi rendszerességű munkaidőben képzeli el az életét, nem akar kariert épteni, mint azon társai, akiknek legfontosabb a munkája és a szabad döntése, mikor mit csinál.

Felmerül a kérdés: valóban tudja-e a következő generáció, hogy mi a célja és milyen társadalmat épít? ... ha épít....

 

 

Teteje