Hogyan vállalkozz? 1. rész

Vállalkozás
 

Hogyan vállalkozz? 1. rész

Megvalósíthatósági tanulmány – üzleti terv konkrét példán bemutatva

Pofa be, startra fel!
A kezdő vállalkozások harmada csődbe megy! Sokszor már a kezdeteknél látni lehet, lehetne, hogy a vállalkozás életképtelen! Miért? Mert rosszul kezdenek hozzá?

Ma már nem lehet úgy elindítani egy vállalkozást, mint ezelőtt akár 20 éve! Nagy a konkurencia, a piacok lefedettek és sok a reklám, ami az emberek (kereslet) fülén-orrán-száján folyik éjjel-nappal. A vásárlók egyre immunisabbá válnak a reklámokkal szemben, bár azok nélkül elképzelhetetlen sikeres vállalkozást létrehozni.

Emberi erőforrás (a vállalkozó)
A Hogyan vállalkozz? cikksorozatot szándékosan nem az ötlettel kezdtem, mert szerintem sokkal fontosabb az egyik legfontosabb kritérium: a komplex látásmód!

Kiből lehet / lesz sikeres vállalkozó?

Aki nagyon sok iskolát elvégzett, kiválóan bemagolta az elméleti anyagot, de még a gyakorlatit is…
Aki akár iskolát sem végzett, ám kiváló helyzetfelismerő, komplex látásmóddal bír.
Egyértelműen a második! Az iskolai oktatás elemei, beleértve a közgazdasági főiskolai tankönyvek anyagait is, sosem az életről szólnak! Mert megtanítják ugyan az elméletet, de a logikát hozzá: nem! Hiába ír a végzős szakdolgozatot, nagy részük inkább a vicces kategória, mint a valósághű! Mert iszonyúan kevés, mondhatni nulla a valósághű bemutatás az iskolai órák keretein belül! Az iskolai tankönyvek, órák SOHA nem mutatnak be valódi üzleti tervet! Nincs honnan megtanulni.

Az az ember, aki képes felülemelkedni az iskolai tankönyvek elméleti anyagain, és hozzáteszi a saját komplex látásmódját, na, belőle lesz / lehet sikeres vállalkozó – feltaláló! Amihez NEM SZÜKSÉGES megfelelő iskolai végzettség! Lásd: Norbi Update (rendőri végzettség), Wright fivérek (repülőgép – nincs végzettség), Leona3do (magyar 3D találmány, nincs megfelelő végzettség)… és bőven lehetne sorolni…

A sikeres vállalkozókban közös pont: a logikus gondolkodás, jó helyzetfelismerő képesség, komplex látásmód (ki fogom fejteni), üzleti érzék – ráérzés, naprakész ágazatismeret, célirányos haladás!

StartUp vállalkozások
Mi jellemző a mai világra? A tőke kevés ember kezében összpontosul. A kreativitás, logikus gondolkodás, vállalkozási hajlam viszont nagyon sok emberben ott van! Ezt a kettőt össze kell ütköztetni!

Hogyan?

A startup vállalkozások gyorsan megtérülő, gyors növekedésű vállalkozások, melyek tulajdonosai nagy tudásbázissal, komplex látásmóddal, kiváló szervezőkészséggel rendelkeznek, ám híján vannak a saját tőkének. Alapos üzleti tervükkel ezért kockázati tőkebefektetőket nyernek meg. A kockázat nagy, de a várható nyereség is.
Üzleti terv – megvalósíthatóság
Mielőtt pénzt ölnél a vállalkozásba, illetve célod tőkebefektetők megnyerése, feltétlenül üzleti tervet KELL készítened! Nem minden vállalkozás StartUp vállalkozás, lehet a célod egy hosszútávú befektetés is, ez esetben még inkább szükséged van alapos üzleti tervre és megvalósíthatósági tanulmányra! (Uniós támogatásokhoz, állami pályázatokhoz is szükséges a megfelelően elkészített üzleti terv.)

Sokan itt buknak el! Félvállról veszik az egészet vagy el sem készítik!

Az üzleti tervet magadnak készíted! Ha nem vagy elég alapos, kizárólag magaddal szúrsz ki! És a pénzeddel, amit beleölsz, miközben sokszor már az elején látni lehet, hogy az ötleted életképtelen!

A kockázati tőkebefektetőket SOHA nem fogod tudni átverni azzal, ha alaptalan dolgokat írsz a tervedbe! Több száz, akár több ezer tervet olvastak már életükben, több tucat sikeres projekten vannak túl! A tervből azonnal látni lehet a pocsék helyzetfelismerést, aránytalanul nagyra tervezett nyereséget, alultervezett költséget stb…

Arra készülj fel, még a vállalkozásod sehol nem lesz – csupán a tervezőasztalon -, máris azt veszed majd észre, hogy 16 órákat ülsz felette! A kutatással sok időt elmegy majd, de inkább az időt menjen el, mint a pénzed! Ez legyen a mottód! Ne sajnáld az időd, hogy ne vesszen a pénzed!

A vállalkozásoknál az idő és a pénz általában fordítottan arányos egymással. Az elején rengeteg időt ölsz bele, és csak a pénzed fogy, ahogy sikeressé válsz, a pénz jön, időd pedig (alkalmazottak felvételével, munkafázisok kiosztásával, részmunkák kiszervezésével stb.) egyre több marad másra!

Kezdjünk hozzá! – Helyzetelemzés
Konkrét példa bemutatása : a 2. részben

 

Forrás: vanholnap.hu

 

Teteje